معرفی 7 تا از بهترین روش های خنک شدن باد کولر آبی

معرفی 7 تا از بهترین روش های خنک شدن باد کولر آبی

در فصل تابستان همانطور که مطلع هستید، مشکلات زیادی بوجود می‌آید. یکی از این مشکلات، گرماست که برای حل آن ممکن است در مکان های عمومی راه حل زیادی در دسترس نباشد. ولی می‌توانید در منزل خود از خنک بودن فضا لذت ببرید. ما در این مقاله سعی کردیم بهترین روش ها برای خنک شدن باد کولر آبی را به شما عزیزان بیان کنیم تا در فصل گرما نیز بتوانید از هوای منزل خود لذت ببرید. با ما همراه باشید.

بهترین روش برای خنک شدن باد کولر آبی چیست؟

بسیاری از کسانی که در ایران هستند، برای خنک کردن منزل خود از کولر آبی استفاده می‌کنند ولی به دلیل ندانستن یک سری نکات نمی‌توانند از حداکثر سرمایی که کولر آبی تولید می‌کند بهره ببرند. در صورتی که می‌توانند با انجام یک سری امور باعث افزایش 50 الی 60 درصدی سرمایه کولر آبی شوند. در ادامه موثر ترین راه ها برای خنک شدن باد کولر آبی را عنوان خواهیم کرد.

  1. استفاده از سایه بان برای کولر آبی
  2. تعویض پوشال های کولر
  3. استفاده از پوشال های سلولزی
  4. چک کردن لوله های پخش کننده آب بروی پوشال
  5. چک کردن توان پمپ آب کولر
  6. چک کردن درز های باز اطراف بدنه
  7. باز کردن راهی برای خروج هوا در منزل

1- استفاده از سایه بان برای کولر های آبی

معرفی 7 تا از بهترین روش های خنک شدن باد کولر آبی

یکی از موثر ترین و بهترین روش برای خنک شدن باد کولر آبی، استفاده از سایه بان است. این موضوع به دلیل جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب و جذب گرمای حاصل توسط بدنه کولر آبی، می‌تواند میزان خنک شدن باد کولر آبی را تا 10% افزایش دهد. بسیاری از افراد در این فکر هستند که هزینه زیادی باید برای سایه بان پرداخت کنند ولی اینطور نیست. شما می‌توانید با قرار دادن پارچه یا هر چیزی روی سقف کولر باعث جلوگیری از تابش نور به کولر شوید.

2- تعویض پوشال های کولر

معرفی 7 تا از بهترین روش های خنک شدن باد کولر آبی

متاسفانه به دلیل وجود املاح مختلف داخل آب های تهران و شهرستان ها، بعد از مدتی شاهد جرم های مختلفی روی پوشال های کولر آبی می‌شوید و زمانی که این جرم ها زیاد شود، قطعا میزان عبور آب در میان پوشال ها بسیار کم خواهد شد. بنابراین تعویض پوشال های کولر به صورت سالیانه می‌تواند در خنک شدن باد کولر آبی بسیار موثر باشد. در نظر داشته باشید که پوشال ها باید به درستی در داخل فضای خود قرار گیرند به طوری که هیج راهی بجز داخل پوشال برای هوا باقی نماند.

3- استفاده از پوشال های سلولزی برای خنک شدن باد کولر آبی

معرفی 7 تا از بهترین روش های خنک شدن باد کولر آبی

نسل جدیدی از پوشال های کولر آبی در ایران در حال تولید و عرضه در بازار است. این پوشال ها به دلیل استفاده از بافت منحصربفرد خود و ماندگاری بسیار بالاتر نسبت به پوشال های معمولی، توانسته تا میزان آب مصرفی آب کولر را به شدت کاهش دهد. نکته بسیار جالب این پوشال های سلولزی این است که با اینکه مصرف آب کولر را به شدت کاهش می‌دهد، باعث افزایش 40% خنک شدن باد کولر آبی خواهد شد.

هزینه خرید این پوشال ها بیشتر از پوشال های معمولی هستند ولی به دلیل طول عمر بسیار بالا تر و میزان خنک شدن باد کولر آبی قطعا خرید آنها بسیار بصرفه تر از خرید پوشال های قدیمی است. در حال حاضر می‌توانید پوشال های سلولزی را از فروشگاه های معتبر با قیمت مناسب تهیه کنید.

4- چک کردن لوله های آب پوشال

برخی به دلیل وجود رسوبات آب و … در داخل لوله های آب پوشال، ممکن است که آب به درستی و میزان کافی بروی پوشال ها ریخته نشود. این موضوع در صورتی که حل نشود هم باعث کاهش خنک شدن باد کولر آبی شده و هم ممکن است به پمپ آب فشار وارد کرده و باعث سوختن آن شود. بنابراین اگر می‌خواهید خنک شدن باد کولر آبی را تضمین کنید، یکی از روش ها چک کردن لوله های آب کولر است.

5- چک کردن توان پمپ آب

در برخی مواقع به دلیل بالا رفتن عمر پمپ آب، ممکن است توان اولیه را نداشته و نتواند میزان آب کافی را به لوله های آب داخل کولر برساند. بنابراین حتما باید بررسی کنید که آیا پمپ آب توان کافی دارد یا خیر. این موضوع می‌تواند تا 30% باعث خنک شدن باد کولر آبی شما شود. پس حتما قبل از راه اندازی کولر این موضوع را در نظر داشته باشید.

6- بررسی درز های اطراف بدنه کولر

سیستم خنک کردن هوای کولر به این شکل است که هوا از داخل پوشال های خیس عبور کرده و باعث خنک شدن باد کولر آبی می‌شود. حال اگر به دلیل فرسوده شدن کولر یا هر دلیل دیگری، هوای بیرون از درز ها یا محدوده هایی بجز پوشال ها وارد فضای کولر شود، قطعا نمی‌توان انتظار خنک شدن را داشته باشید.

7- باز کردن راهی برای برای خروج هوای منزل

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که اگر کولر را روشن باشد باید تمامی در و پنجره ها بسته باشد تا هوای خنک حاصل از کولر خارج نشود. این موضوع کاملا غلط است!! شما باید برای اینکه بیشترین بازدهی را از خنک شدن باد کولر آبی خود داشته باشید، باید یک راه خروج هوا در داخل منزل در نظر بگیرید. این راه خروج می‌‌تواند باز کردن پنجره یا در باشد. زمانی که این کار انجام شد باد بسیار بیشتری وارد اتاق شده و از ایجاد رطوبت در منزل جلوگیری می‌شود.

نکته ای که اهمیت دارد این است که سعی کنید راه خروج هوا در مسیر ورود باد کولر نباشد. زیرا در این صورت همه باد کولر به خارج هدایت شده و عملا سرمایه کمتری در منزل ایجاد می‌شود.

نکته در مورد بررسی عملکرد کولر آبی

در نظر داشته باشید در فصل گرما که می‌خواهید کولر را راه اندازی کنید، حتما تمامی موارد مانند، سیم و کابل های کولر، سلامت دینام، سلامت پمپ آب، جرم های جمع شده، تمیز کردن کثیفی های موجود در کف کولر و … را بررسی کنید تا احتمال بوجود آمدن مشکلات مالی و جانی را به حداقل برسانید.

ممنونیم که تا به اینجا همراه هادی سیم بودید. امیدواریم که این مقاله برای شما بسیار مفید بوده باشد.

 

simadmin
ارسال دیدگاه