آموزش محاسبه سطح مقطع کابل برق + جدول

محاسبه سطح مقطع کابل برق

در صورت تعویض یا گذاشتن سیم کشی برق، لازم است پارامترهای کابل مورد استفاده به طور دقیق محاسبه شود. یکی از پارامترهای کلیدی محاسبه سطح مقطع کابل برق است که تعیین می کند کدام بار برق را می توان به سیم وصل کرد. سیمی که خیلی ضعیف است ممکن است بار را تحمل نکند و با سطح مقطع بیش از حد بزرگ چندین برابر هزینه بیشتری دارد. همچنین باید در نظر داشت که هر چه سطح مقطع هادی ها کوچکتر باشد، مقاومت الکتریکی آنها بیشتر است، بنابراین باید طول سیم و نحوه چیدمان آن را نیز در نظر گرفت.

سطح مقطع کابل چیست؟

اگر هر کابلی را برش دهید، در زیر لایه های مواد عایق، یک هسته سیم نمایان می شود که رسانای جریان الکتریکی است. هنگامی که سیم بریده می شود، سپس در نقطه برش، هسته به صورت دایره ای قابل مشاهده است که سطح آن را سطح مقطع هسته سیم می نامند و بر حسب میلی متر مربع (میلی متر مربع) اندازه گیری می شود. بنابراین با انتخاب سطح مقطع سیم بهینه، در واقع قطر هادی های حامل جریان آن انتخاب می شود.

از آنجایی که قسمت رسانای کابل فلزی است و عایق آن از PVC، لاستیک یا مواد مشابه ساخته شده است، سیم ها را می توان به طور مشروط به سه سطح با توجه به سطح مقاومت در برابر شرایط غیرعادی تقسیم کرد.

  • هادی و عایق دست نخورده نگه داشته می شوند. آن ها گرمای بیش از حد سیم در حد مجاز رخ داده و هیچ اتفاقی نیفتاده است.
  • عایق ذوب می شود، اما فلز هسته بدون تغییر باقی می ماند. پس از رفع خرابی، عملیات بیشتر چنین سیم غیرممکن است – نیاز به تعویض اجباری دارد.
  • احتراق عایق و ذوب پایه فلزی. این معمولاً نتیجه یک اتصال کوتاه است.

دانستن نحوه محاسبه مقطع دقیقاً همان چیزی است که برای حذف گزینه های دوم و سوم لازم است، زیرا علاوه بر خود کابل، دستگاه های محافظی برای سیم کشی انتخاب می شوند که با افزایش جریان، خط را خاموش می کنند.

فرمول محاسبه سطح مقطع کابل برق

سطح مقطع = جریان / (ضریب هدایت * ولتاژ * ضریب قدرت)

پارامترهای فرمول

جریان (I) جریان الکتریکی مورد نیاز دستگاه یا مصرف کننده برق است. این جریان بر حسب آمپر اندازه گیری می شود.
ضریب هدایت (ρ) یک مقدار ثابت است که نشان می دهد مقدار جریانی که می تواند از یک واحد طول سیم عبور کند. ضریب هدایت برای مس برابر 1.72 * 10^-8 اهم * متر است.
ولتاژ (V) ولتاژ شبکه برق است. این ولتاژ در ایران برابر 220 ولت است.
ضریب قدرت (Cos φ) مقداری است که نشان می دهد چه مقدار از توان الکتریکی ورودی به توان مفید تبدیل می شود. این ضریب معمولاً بین 0.8 تا 0.9 است.

مثال : فرض کنید می خواهیم سطح مقطع کابل برقی را محاسبه کنیم که قرار است یک دستگاه با جریان 10 آمپر را تغذیه کند. ولتاژ شبکه برق ایران برابر 220 ولت است و ضریب قدرت دستگاه برابر 0.8 است.

در این صورت، سطح مقطع کابل به صورت زیر محاسبه می شود:

سطح مقطع = 10 آمپر / (1.72 * 10^-8 اهم * متر * 220 ولت * 0.8)
سطح مقطع = 15.18 میلی متر مربع

بنابراین، برای تغذیه یک دستگاه با جریان 10 آمپر، باید از یک کابل با سطح مقطع حداقل 15.18 میلی متر مربع استفاده کرد.

جدول محاسبه سطح مقطع کابل برق

برای سهولت محاسبه سطح مقطع کابل برق، جدول زیر ارائه شده است که میتوانید از آن استفاده کنید و به راحتی عملیات محاسبه را انجام دهید.

جریان ولتاژ ضریب قدرت سطح مقطع
1 آمپر 220 ولت 0.8 1.64 میلی متر مربع
2 آمپر 220 ولت 0.8 3.28 میلی متر مربع
3 آمپر 220 ولت 0.8 4.92 میلی متر مربع
100 آمپر 220 ولت 0.8 172.8 میلی متر مربع
200 آمپر 220 ولت 0.8 345.6 میلی متر مربع
300 آمپر 220 ولت 0.8 518.4 میلی متر مربع

نکات مهم در محاسبه سطح مقطع کابل

  • برای محاسبه دقیق سطح مقطع کابل برق، باید عوامل دیگری مانند دمای محیط، تعداد کابل های موجود در یک کانال و نوع کابل را نیز در نظر گرفت.
  • در هنگام انتخاب کابل برق، باید از کابل هایی با سطح مقطع مناسب استفاده کرد تا از خطرات ناشی از اضافه بار و آتش سوزی جلوگیری شود.

آموزش محاسبه سطح مقطع کابل برق + جدول

تبدیل وات به کیلووات

هنگام تعیین توان برای وسایل الکتریکی بزرگ، واحدهایی مانند وات و کیلووات استفاده می شود. پیشوند “کیلو” به این معنی است که عدد باید در 1000 ضرب شود، بنابراین 1kW = 1000 W، 5 kW = 5000W، 3 kW = 3000W و 1W. = 0.001 کیلو وات و…

دستگاه هایی که به قدری جریان کم مصرف می کنند که حتی نیازی به انتخاب آن نیست عبارتند از:

  • یخچال
  • شارژر
  • تلویزیون
  • تلفن رادیویی
  • لامپ های شب و لامپ های کف

اما اگر مثلاً یک بخاری به همان پریز وصل شده باشد، باید محاسبات انجام شود.انتخاب اینکه کدام مقطع کابل مورد استفاده قرار گیرد، مهمترین جزء هر طراحی مدار الکتریکی، از محل تا شبکه های شهری یا صنعتی است. انتخاب صحیح برق، ایمنی آتش و صرفه جویی در بودجه پروژه را تضمین می کند.

چمع بندی و نکات تکمیلی

در محاسبه سطح مقطع کابل، اطمینان حاصل کنید که ابعاد واقعی کابل را برای دقت بالاتر در نظر بگیرید، همچنین در صورت لزوم از استانداردهای مربوطه و رهنمودهای تولیدکننده پیروی کنید.با توجه به این نکات، می‌توانید به درستی سطح مقطع کابل را محاسبه کرده و به انتخاب کابل مناسب برای پروژه‌های خود بپردازید. همچنین جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

simadmin
ارسال دیدگاه