راهنمای خرید سیم و کابل + نکات ضروری

راهنمای خرید سیم و کابل

ممکن است بنا به دلایل مختلف، چه برای انجام کارهای شخصی یا امور مربوط به شغل ساختمانی، نیاز به راهنمای خرید سیم و کابل داشته باشید و حتی ممکن است بخواهید تا اطلاعات خود را در مورد سیم و کابل زیاد کنید. بنابراین ما در هادی سیم سعی کردیم تا تمامی نکات خرید سیم و کابل را به شما عزیزان بیان کنیم. با هادی سیم همراه باشید.

سیم و کابل چیست و چه تفاوت هایی با هم دارند؟؟

اجازه دهید تا با توضیحاتی راجب سیم شروع کنیم. تمامی سیم ها از دو قسمت هادی ( فلز ) و عایق ( پلاستیک ) تولید شده اند که بخش فلزی آن وظیفه انتقال جریان الکتریکی از جایی به جای دیگر بر عهده دارد. بخش عایق یا پلاستیک آن که معمولا از جنس PVC میباشد نیز نقش محافظت از برخورد قسمت فلزی سیم به سیم های دیگر را دارد. معمولا جنس عایق سیم به دلایل احتمالات افزایش حرارت قسمت فلزی از جنس PVC ( نسوز ) میباشد که در صورت بروز حادثه از آتش سوزی جلوگیری شود.

تمامی سیم ها را بر اساس قطر و بر حسب میلی متر مربع اندازه گیری میکنند. برای نمونه سیم هایی که قطر 10 یا 20 میلی متر مربع دارند معمولا در انجام امور ساختمان های مسکونی استفاده میشوند. اکثر کاربرد سیم برای انتقال سیگنال های الکتریکی و مخابراتی میباشد. اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی را برای راهنمای خرید سیم در نظر بگیریم میتوانیم از لیست زیر استفاده کنیم :

 • سیم افشان
 • سیم مفتولی

گزینه دوم مربوط به کابل میباشد. به مجموعه چند رشته ای رسانای الکتریکی که دارای عای از اطراف خود میباشند کابل نام دارد. معمولا برای تولید انواع کابل ها از فلزات مس و آلومینیوم که با خلوص بالا هستند، استفاده میشود. وظیفه ای که بر عهده کابل ها میباشد شامل انتقال نیرو، سیگنال های الکتریکی و مخابراتی میباشد. بنابراین برای استفاده های مختلف از کابل ها انواع آن را به طور کامل بدانید تا مناسب ترین کابل را برای خرید انتخاب کنید :

 • کابل افشان
 • کابل زمینی
 • کابل مخابراتی
 • کابل فیبر نوری
 • کابل کواکسیال

تفاوت سیم و کابل چیست ؟

تا اینجا ما متوجه شدیم که سیم و کابل چی هستند. حال نوبت به توضیح تفاوت سیم و کابل میبرسیم. به طور کلی میتوان بیان کرد که سیم یک وسیله تک رسانا میباشد در حالی که کابل از دو یا چند هادی عایق بندی شده تولید شده است. شاید از خود بپرسید که مگر هر دو وظیفه انتقال جریان برق را انجام نمیدهند ؟ در جواب باید بگوییم که بله هر دو یک وظیفه دارند ولی سیم از تک رشته فلز تشکیل شده در حالی که کابل به بیان ساده تر از چند سیم عایق بندی شده تولید شده است.

تفاوت دوم سیم و کابل در کاربردشان میباشد. و شما باید با توجه به شرایط و موارد مختلف مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید. برای مثال از سیم برای انتقال برق، تحمل وزن های مکانیکی و سیستم های گرمایشی استفاده میشود در حالی که کابل برای انتقال نیرو و برق استفاده میشود. به طور کلی میتوانیم تفاوت های سیم و کابل را به شکل زیر مطرح کنیم :

 1. سیم شامل یک رشته فلز / کابل دارای چند رشته فلز عایق بندی شده
 2. سیم برای جریانات ضعیف / کابل برای جریانات قوی و انتقال نیرو

راهنمای خرید سیم و کابل + نکات ضروری

بهترین راهنمای خرید سیم و کابل

اگر تصمیم دارید برای ساختمان یا پروژه خود از سیم و کابل استفاده کنید بهترین راهنمایی شناخت انواع آنها میباشد. در قسمت اول انواع سیم ها را بیان کردیم که سیم های به دو دسته سیم افشان و سیم مفتولی تقسیم میشوند ولی خب یعنی چی ؟ چه فرقی با هم میکنند. اجازه دهید تا تفاوت های این دو را خدمت شما بیان کنیم.

سیم و کابل افشان

به سیم و کابلی که قسمت فلز آنها به صورت رشته ای تشکیل شده باشد سیم و کابل افشان میگویند. که برای امور مختلفی در صنعت ساخت و ساز استفاده میشود.

سیم و کابل مفتولی

در صورتی که بخش فلز سیم و کابل ما به صورت هسته و تک رشته ای باشد معمولا به آن عنوان مفتولی میگویند. که عملا مانند سیم و کابل افشان عمل میکنند ولی دارای نقطه ضعف هایی که باید برای راهنمای بهتر خرید سیم و کابل به آن توجه داشته باشید.

راهنمای خرید سیم و کابل + نکات ضروری

نکات ضروری در انتخاب سیم و کابل

سایز و سطح مقطع: متناسب با میزان جریان عبوری و ولتاژ
جنس هادی: مس یا آلومینیوم، با توجه به نیاز و بودجه
نوع عایق: مناسب با شرایط محیطی و کاربرد
استاندارد: تاییدیه و علامت استاندارد معتبر مانند ISIRI
کیفیت ساخت: عاری از هرگونه نقص و ایراد ظاهری
برند و شرکت تولید کننده: انتخاب برند معتبر با سابقه و خدمات پس از فروش

محاسبات لازم برای انتخاب سیم و کابل

محاسبه سطح مقطع سیم:

سیم مسی: I * 1.25 / A

سیم آلومینیومی: I * 1.65 / A

I: جریان عبوری (آمپر)

A: ضریب جریان مجاز هادی (آمپر بر میلی‌متر مربع)

محاسبه افت ولتاژ:

2 * طول مسیر * R * I / V

R: مقاومت سیم (اهم بر متر)

V: ولتاژ

نکات تکمیلی در راهنمای خرید سیم و کابل

 • مشورت با متخصص: در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، از یک متخصص برق یا کارشناس فنی کمک بگیرید.
 • خرید از فروشگاه‌های معتبر: برای اطمینان از کیفیت و اصالت محصول، از فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده خرید کنید.
 • قیمت مناسب: به دنبال قیمت‌های غیرواقعی و فریبنده نباشید، قیمت مناسب را با توجه به کیفیت و برند محصول انتخاب کنید.

با رعایت نکات ذکر شده در این راهنمای جامع، می‌توانید سیم و کابل مناسب با نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید. چنانچه در مورد محصولات هادی سیم پرسش ها و ابهاماتی داشتید با کارشناسان مجرب ما می‌ توانید تماس حاصل فرمایید.

simadmin
ارسال دیدگاه